Historia i jej pamięć dla pokoleń

Pielęgnacja pamięci o historii.

Historia. Coś, co dotyczy każdego z nas. Człowiek ma w sobie niezwykłą chęć tego, aby poznawać historię swojej rodziny, dzieje narodu, czy dbać o to, by inni nie zostali zapomniani. Jest to dla nas ważne. Obecne ziemie polskie nie były przez setki lat takie, jakimi są. Granice się zmieniały. Jeszcze sto lat temu ziemie zachodnie były poza obecną Polską, a znów wschód obejmował znacznie większe tereny należące w tej chwili do Ukrainy. Tożsamość historyczna dla niektórych ma znaczenie wyłącznie w kontekście ciekawostki, dla innych to potrzeba pielęgnowania historii przodków. Dzięki świadomości historycznej wielu z nas czuje się przynależnymi do grupy, która istniała lub nadal istnieje teraz.

Łemkowszczyzna i pamięć kulturowa.

Łemkowszczyzna to niesamowity rejon i ludzie, którzy z całą swoją pasją dbają o kulturę przodków. Dzięki świadomości historycznej Łemkowie nadal spotykają się na imprezach, takich jak Watra (Batpa), gdzie ich tożsamość historyczna jest – choć na te kilka dni imprezy – w pewien sposób kultywowana. Ludzie, którzy na co dzień, rozsiani po całym kraju, mówią od kilku pokoleń naszym językiem, okazują się Łemkami, którzy doskonale znają język przodków i ich kulturę. Sama łemkowszczyzna to obszar od Bieszczad i Beskidów, przez północną Słowację, aż po obecne rejony zachodniej Ukrainy. Tożsamość historyczna Łemków to jednak nie tylko pamięć o historii, ale i namacalna obecność. W wyżej wymienionych rejonach nadal funkcjonują w pełni greckokatolickie cerkwie, czasami też prawosławne, do których uczęszczają mieszkańcy, którzy pozostali w granicach ziem swoich przodków. Łemkowie mówią w języku znacznie zbliżonym do ukraińskiego, niektórzy z nich czują też silną więź z narodem ukraińskim. I ciekawostka na koniec. Łemków w Polsce według spisu powszechnego, a więc kultywujących pamięć dla pokoleń o pokoleniach, jest ponad 10 tysięcy.

Śląsk i tożsamość historyczna jego mieszkańców.

Ziemie śląskie to kolejny przykład tego, jakie wpływ ma historia na życie człowieka. Ślązacy mieszkający w tych rejonach od pokoleń to ludzie, którzy niejednokrotnie określają swoje pochodzenie jako niemieckie, lub nawet nazywają siebie Niemcami. Jednak przywiązanie do ziem polskich objawia się bardzo silnie w ich kulturze, choć język (a raczej gwara), jakim się posługują, ma w sobie nieco określeń pochodzących z języka niemieckiego. Tożsamość historyczna dla niektórych Ślązaków jest jasną przesłanką do tego, że są odrębną narodowością. Narodowość śląska jest też wskazywana głównie wśród mieszkańców górnego śląska.