Jak wybrać najlepszy żuraw wieżowy do wynajmu?

Jak wybrać najlepszy żuraw wieżowy do wynajmu?

Jak wybrać najlepszy żuraw wieżowy do wynajmu?

Tabela porównująca żurawie wieżowe

Kryteria wyboru odpowiedniego żurawia wieżowego do wynajmu mogą się różnić w zależności od projektu, jednak najważniejsze parametry pomocne w odpowiedzi na pytanie „jak wybrać najlepszy żuraw wieżowy do wynajmu?” to: rodzaj nośnika, długość, wysokość, udźwig i zasięg. Aby uzyskać możliwie najlepszy wynik, warto porównać produkty dostępne na rynku w tabeli, zaprezentowanej poniżej.

Nośnik Długość Wysokość Udźwig Zasięg
jezdniowy 4m- 86m 20m- 155m 18t – 1000t do 66m
laurowy 15m- 86m 20m- 157m 3,2t- 1600t do 66m
teleskopowy 9m- 43m 20m- 104m 4,5t- 300t do 63m

Ponadto, ważnymi kryteriami powinno być: trwałość budowy żurawia, jakość i wielość dostępnych części zamiennych oraz producentów, termin dostawy, komfort użytkowania, możliwości modyfikowania oraz różne opcje dodatkowe. Należy również dopilnować, aby żuraw wieżowy był w pełni skalowany do potrzeb projektu i wyposażony w odpowiedni system bezpieczeństwa.

Jak wybrać najlepszy żuraw wieżowy do wynajmu?

Sprawdź wszystkie parametry techniczne

Kiedy chcemy wybrać najlepszy żuraw wieżowy do wynajmu, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów technicznych, które muszą spełniać żądane wymagania. Należą do nich m.in. wysokość robocza żurawia wieżowego, wydajność udźwigu, maksymalne obciążenia żurawia, obciążenia poziome i obciążenia wytrzymałościowe, a także bezpieczna praca żurawia wieżowego. Dodatkowo pod uwagę warto wziąć takie parametry techniczne jak możliwość składania wybrandowanych części między przesuwanymi ramionami, siła uciągu, szybkość podnoszenia/opuszczania i szybkości obrotu ramion. Ponadto należy sprawdzić jaki typ napędu jest stosowany w żurawiu wieżowym oraz jaka jest szybkość przesuwów.

Porównaj oferty z różnych wypożyczalni

Korzystając z różnych wypożyczalni, można porównać oferty wachlarza dostępnych żurawi wieżowych, znajdujących się w najbliższej lokalizacji. Wypożyczalnie dysponujące żurawiami są w stanie zapewnić w celu wynajmu odpowiednie wyposażenie w zależności od projektu. Zazwyczaj oferują one różnego typu żurawie wieżowe, a wśród nich, standardowe i mobilne. Oferta obejmuje między innymi żurawie jednokolumnowe, trzyramienny, czteroramienny, pięcioramienny, czy też sześcioramienny. Wkrótce później, zmieniono konfiguracje żurawi z podwójnej ramie, pozbawionej obrotu i składającej się z ruchomej głowicy i liny, aż po zintegrowane wieże, obracane, trzypunktowe, mobilne i szybkozłożone.

Zweryfikuj dane dotyczące bezpieczeństwa

Przy wyborze mobilnego żurawia wieżowego, równie ważne jest zweryfikowanie na jakim poziomie bezpieczeństwa wykonuje pracę. Najlepszy żurawie wieżowy to taki, który posiada m.in. skuteczne hamulce bezpieczeństwa, elektrycznym systemem sterowania, dźwignią zmiany biegu z obrotu w lewo i prawo, bezpiecznikami nadawania i odbioru, wyposażony jest w zabezpieczenie antykolizyjne np. ostrzegawcze włączenie i wyłączenie. System uczciwego oporu prowadnicy, blokady hamulca przeciążeniowego i systemy zwijania i rozwijania lin, itp. istotnie poprawiają bezpieczeństwo użytkowania. Warto także sprawdzić, czy wybrany żuraw wieżowy jest zgodny z obowiązującymi normami europejskimi i posiada wymagane certyfikaty jakości.

Jak wybrać najlepszy żuraw wieżowy do wynajmu?

Najważniejsze cechy żurawia wieżowego

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze żurawia wieżowego do wynajmu jest określenie, na jakiego typu działania zostanie on wykorzystany, jako potrzebna jest odpowiednia moc, wysięgnik i wysokość. Zatem przed zdecydowaniem się na jego wynajem należy uwzględnić poniższe istotne czynniki:

  • Moc: zależy od potrzeb i planowanego zakresu działań. Jest to najważniejsza cecha.
  • Wysięgnik: jego długość powinna być dostosowana do wysokości robót, będących zadaniem dla wynajmowanego żurawia.
  • Typ żurawia: należy zdecydować się na odpowiedni do wykonywanych prac rodzaj żurawia. Są m.in.: dźwig wieżowy teleskopowy, ramowy, kroczący czy dźwig samojezdny.
  • Dodatkowe części: należy wybrać żurawia, który posiada odpowiednie dodatki, tj. osprzęt, tak aby dana praca została wykonana w sposób bezpieczny i efektywny.

Kolejnym ważnym czynnikiem w wyborze żurawia wieżowego jest określenie, ile będzie kosztowało jego wynajęcie. W tabeli przedstawiamy jedne z najczęściej występujących wycen:

Typ żurawia Stawka godzinowa
Żuraw wieżowy teleskopowy 200 zł/h
Żuraw wieżowy ramowy 300 zł/h
Żuraw wieżowy kroczący 350 zł/h
Żuraw samojezdny 500 zł/h

Koniecznie trzeba również upewnić się, że firma, od której wynajmujemy żurawia posiada odpowiednie uprawnienia i zapewnia ubezpieczenie. Wybrany powinien być wyłącznie sprzęt sprawdzony i spełniający normy bezpieczeństwa.
Jeśli chcesz znaleźć najlepszy żuraw wieżowy do wynajmu, koniecznie przeczytaj artykuł na ten temat, który znajdziesz po kliknięciu w poniższy link: http://rw-zurawie.pl/.